Рубрика: Երկրաչափություն

Խնդիրներ

178․

90°-21°=69°

179.
4մաս + 1մաս = 5
90° : 5 = 18°
90° — 18° = 72°
Պատ․ ՝ 1մասը 18°, 2մասը 72°

180.
2+7=9 մաս
90° : 9 = 10°
10° x 2 = 20°
10° x 7 = 70°
Պատ․ ՝ 1մասը 20°, 2մասը 70°

181.
90° — 45° = 45°
Պատ․՝ 10սմ

182․
90° — 27° = 63°
Պատ․՝ <A = 27° <B = 63° <K = 90°

Рубрика: Երկրաչափություն

Պ․ 15

1.Ուղղանկյուն եռանկյան սուր անկյունների գումարը հավասար է 90˚:

2․ Ուղղանկյուն եռանկյան 30˚-ի անկյան դիմացի էջը հավասար է ներքնաձիգի կեսին։

3.Եթե ուղղանկյուն եռանկյան էջը հավասար է ներքնաձիգի կեսին, ապա այդ էջի    հանդիպակաց անկյունը 30˚ է ։

4.Եթե ուղղանկյուն եռանկյան սուր անկյունը 45˚է, ապա մյուս սուր անկյունը նույնպես 45° է։

5.Հավասարասրուն ուղղանկյուն եռանկյուն կոչվում է այն եռանկյունը, որի երկու կողմերը հավասար են, իսկ մյուս անկյունը 90°

6․

7․

8․

9.

 

10․

Рубрика: Երկրաչափություն

Ապրիլի 22

Առաջադրանքներ:

1)Տրված է ABC  C ուղիղ անկյունով ուղղանկյուն եռանկյուն, որտեղ՝ <A=370: Գտնել <B-ն:

90+37=127

180-127=53

2) ABC-ն A ուղիղ անկյունով հավասարասրուն ուղղանկյուն եռանկյուն է/այսինքն էջերը հավասար են/: Գտեք մյուս անկյունները:

180-90=90

90:2=45

3)  CE հիմքով CDE հավասարասրուն եռանկյան մեջ տարված է CF բարձրությունը: Գտեք <ECF-ը, եթե <D=540:

180-54=126

126:2=63

<C=<E=63

63+90=153

180-153=27

4) Ուղղանկյուն եռանկյան էջերից մեկը 5 է, իսկ ներքնաձիգը՝ 10 :  Գտեք բոլոր անկյունները:

90+30=120

180-120=60

<1=90,<2=30,<3=60:
5) ABC հավասարակողմ եռանկյան BC կողմի D միջնակետից տարված է AC ուղղին ուղղահայաց՝ DM-ը: Գտեք AM-ը, եթե AB=12սմ:

6) A ուղիղ անկյունով ուղղանկյուն եռանկյան մեջ AB=4,2սմ, BC=8,4սմ: Գտնել <B-ն:

7) Նկարում <C=900, PC=MC, CA=8սմ: Գտնել MP-ն:

Պատ. PM=16

8) Ուղղանկյուն եռանկյան մի անկյունը 700 է: Գտեք բոլոր անկյունները:

90+70=160

180-160=20

<1=90,<2=70,<3=20:

9) Ուղղանկյուն եռանկյան A անկյունը 60^0 է, իսկ AC=22 : Գտեք ուղղանկյուն եռանկյան ներքնաձիգը:

90+60=150

180-150=30

22+22=44

 

Рубрика: Երկրաչափություն

Ձատկական խնդիրներ

Զատիկը շարժական տոն է, այս տարի երբ է այն նշվում։

11․04․2020-12․04․2020

  1. Արսինեն ու մայրիկը Զատկի տոնի համար ձվերը ներկեցին կապույտ, կանաչ, կարմիր և դեղին գույներով, հետևյալ հերթականությամբ՝ կապույտ, դեղին, կանաչ, կանաչ, կարմիր: Շարքում ի՞նչ գույն կունենա 32-րդ ձուն:
    դեղին

3.Յոթերորդ դասարանի սովորողներն մարտի  30-ին ածիկ ցանեցին և սկսեցին հետևել ածիկի աճին: Առաջին երկու օրերին ածիկը չծլեց: 3-րդ օրը սովորողները նկատեցին երկու միլիմետրանոց ծիլեր, իսկ հաջորդող մյուս բոլոր օրերին ածիկն օրական մեծացավ 1 սանտիմետր 2 միլիմետրով: Այս տարվա Զատկի օրը  ածիկը քանի՞ սանտիմետր կլինի:

4.Զատկածառի զարդարանք պատրաստելու համար մի խումբ սովորողներ փչելով դատարկեցին  ձվեր: Ամեն երրորդ ձուն վնասվեց և դրանցով չկարողացան զարդարել Զատկածառը: Սովորողները սկզբում քանի՞ ձու էին վերցրել, եթե  կախեցին ընդամենը քսանութը ձու Զատկածառին:
38

5.Տուփում կա 7 կարմիր և 5 կանաչ ձու։ Առանց նայելու ամենաքիչը քանի՞ ձու պետք է տուփից վերցնենք, որ գոնե մեկ կարմիր ձու դուրս գա։
6

  1. Զատկի տոնի համար գինեգործ Արտակ Ռշտունին խաղողից ստացած 420լ գինուց  վաճառեց 6 անգամ ավելի շատ գինի, քան մնաց պահեստում։ Որքա՞ն դրամ նա վաստակեց, եթե 5լ գինին արժե 5000 դրամ։
  1. Զատկի տոնին տատիկն իր 10 թոռնիկների համար պատրաստեց տորթ։ Տատիկը չգիտի, թե իր քանի թոռնիկը կայցելի իրեն՝ 3, 5, 6, թե՞ 10 ։ Քանի՞ մասի պետք է բաժանել տորթը, որպեսզի յուրաքանչյուրին հասնի հավասար քանակությամբ և ոչ մի կտոր չավելանա։
    3x2x5=30
  1. Սուրբ Հարության տոնին տատն իր թոռներին բաժանեց զատկական ձվեր։ Երբ նա փորձեց յուրաքանչյուրին տալ երկուական ձու, 4-ը մնաց զամբյուղում, իսկ երբ չորսական ձու բաժանեց, 1 թոռանը ձու չհասավ: Քանի՞ թոռ ունի տատը:
    4 թոռ
  1. Զատկի տոնին  5 յոթերորդցիներ պատրաստեցին հալվա և որոշեցին այն բաժանել հավասարապես 5-ի միջև: Բայց հալվան ընկավ սեղանին և բաժանվեց 7 մասի (տես նկարում): Դավիթը կերավ ամենամեծ կտորը: Լուիզան և Մարիան կերան հավասար քանակով հալվա, բայց Լուիզան կերավ 3 կտոր, իսկ Մարիան` միայն մեկը: Մերին կերավ ամբողջի 1/7 մասը: Ըստ նկարի ո՞ր կտորը բաժին հասավ Ասյային։
    4
Рубрика: Երկրաչափություն

Հեռավար ուսուցում. Պարապունք 12 Երկրաչափություն

Նախ վերհիշենք անկյան տեսակները (սուր, բութ, ուղիղ):

1) Եթե եռանկյան երեք անկյունները սուր են, ապա եռանկյունը կոչվում է սուրանկյուն եռանկյուն:

2) Եթե եռանկյան անկյուններից մեկը բութ , ապա եռանկյունը կոչվում է բութանկյուն եռանկյուն:

3) Եթե եռանկյան անկյուններից մեկը ուղիղ է, ապա եռանկյունը կոչվում է ուղղանկյուն եռանկյուն:

4) Ուղղանկյուն եռանկյան ուղիղ անկյան դիմացի կողմը կոչվում է ներքնաձիգ, իսկ մյուս երկու կողմերը՝ էջեր:

Վարժ. 1

եռանկյուն ABC

∠A = 40º , ∠b = 69º

____________________________

∠C = ?

Լուծում

69º + 40º = 109º

180º — 109º = 71º                 Պատ.՝∠C = 71º

 

Վարժ. 2

∠A = ∠B = ∠C

____________________

1 կողմը — ?

Լուծում

180º : 3 = 60º

Պատ.՝ 1 կողմը = 60º

 

Վարժ. 3

Ոչ չի կարող, քանի որ 2 բութ անկյունների գումարը 180º է։

Վարժ. 4

Ոչ չի կարող, քանի որ հակասում է թեորեմին։

Վարժ. 5

Հավասարասրուն եռանկյան հիմքի դիմացի անկյունը 120º է.

Գտեք հիմքին առընթեր անկյունները։

Լուծում

180 — 120 = 60º

60 : 2 = 30

Պատ.՝ առընթեր անկյունները 30º են։

Վարժ. 6

Հավասարասրուն եռանկյան հիմքին առընթեր անկյուններից մեկը 45º է. Գտեք եռանկյան մյուս անկյունները։

Լուծում

45 + 45 = 90

180 — 90 = 90

Պատ.՝ 90º, 45º։

Վարժ. 7

Գտեք ABC եռանկյան C անկյունը եթե՝

ա) ∠A = 65º, ∠B = 57º

65º + 57º = 122º

180º — 122 = 58º

Պատ.՝ ∠C = 58º

բ) ∠A = 24º, ∠B = 130º

130º + 24º = 154º

180º — 154º = 26º

Պատ.՝ ∠C = 26º

 

Рубрика: Երկրաչափություն

Երկրաչափություն. Հեռավար ուսուցում 02.04.2020

Թեմա՝ Սուրանկյուն, բութանկյուն, ուղղանկյուն եռանկյուններ:

 Նախ վերհիշենք անկյան տեսակները (սուր, բութ, ուղիղ):

Եթե եռանկյան երեք անկյունները սուր են, ապա եռանկյունը կոչվում է սուրանկյուն եռանկյուն:
ղսյ

Եթե եռանկյան անկյուններից մեկը բութ , ապա եռանկյունը կոչվում է բութանկյուն եռանկյուն:
մ նմմ

Եթե եռանկյան անկյուններից մեկը ուղիղ է, ապա եռանկյունը կոչվում է ուղղանկյուն եռանկյուն:
հգհ

Ուղղանկյուն եռանկյան ուղիղ անկյան դիմացի կողմը կոչվում է ներքնաձիգ, իսկ մյուս երկու կողմերը՝ էջեր:

Առաջադրանքներ
գհգ
Առաջադրանք 132
1

Առաջադրանք 133
2

Առաջադրանք 134
Ոչ, որովհետև հակասում է թեորեմին։

Առաջադրանք 135
Ոչ, որովհետև հակասում է թեորեմին։

Առաջադրանք 136
180°-120°=60°
60:2=30°

Առաջադրանք 137
45°+45°=90°
180°-90°=90°

յսցկ
Առաջադրանք 262
3 a
3 b
յյկ
Առաջադրանք 264
Քանի որ հավասարակողմ եռանկյան բոլոր անկյունները հավասար են, ուրեմն՝
180°:3=60°

Առաջադրանք 265
Ըստ հավասարասրուն եռանկյան հատկությունի հավասարասրուն եռանկյան հիմքին առընթեր անկյունները հավասար են:

Առաջադրանք 268
1

Առաջադրանք 269

2

Рубрика: Հանրահաշիվ, Երկրաչափություն, Uncategorized

Մարտի 20

1.Անին ուղղի վրա նշեց մի քանի կետ: Այնուհետև Լիլիթն Անիի նշած յուրաքանչյուր երկու հարևան կետերի միջև նշեց մեկ կետ: Հետո Անուշը յուրաքանչյուր երկու հարևան կետերի միջև նշեց մեկ կետ: Ուղղի վրա ստացվեց նշված 33 կետ: Քանի՞ կետ նշեց Անուշը:
Պատասխան՝ 16

2.9սմ2 , 16սմ2 և 25սմ2 մակերեսներ ունեցող քառակուսիները դրել են կողք կողքի: Քանի՞ սանտիմետր է ստացված պատկերի պարագիծը:
dfnd
3+4+5=12սմ
3+1+1+5=10սմ

P=12+12+10=34սմ
P=34սմ
Պատասխան՝ 34սմ

3..Տրված 6 կետերից 4-ը A, B, C և D-ն գտնվում են մի ուղղի վրա: Քանի՞ եռանկյուն գոյություն ունի,  որոնց գագաթները հանդիսանում են այդ կետերը, կառուցեք այդ եռանկյունները:

հգհվ

 

 

4.Գագիկն ունի հավասար  թվով քույրեր և եղբայրներ: Նրա քույր Անիի քույրերի քանակը երեք անգամ պակաս է եղբայրների քանակից: Քանի՞ երեխա կա այդ ընտանիքում:
Պատասխան՝ 5 երեխա

5.ABCD ուղղանկյունը կազմված է հինգ միանման ուղղանկյուններից:  Քանի՞ մմ է ուղղանկյան պարագիծը, եթե BC = 33մմ:

ակդս
33:3=11մմ
11×2=22մմ
33+22=55մմ
P=33+33+55+55=176մմ
P=176մմ
Պատասխան՝ 176մմ

Рубрика: Հանրահաշիվ, Երկրաչափություն, Uncategorized

Մարտի 19

1) Գտեք ABC եռանկյան անկյունները, եթե <A:<B:<C=2:3:4

<A+<B+<C=2+3+4

2) Գտնել եռանկյան անհայտ անկյունը.

2

120+87=207

3) Գտնել եռանկյան անհայտ անկյունը.

3

45+35=80

4) Գտնել եռանկյան անհայտ անկյունը.
4

70+64=134

5) Գտնել եռանկյան անհայտ անկյունը.

5

110+40=150

6) Գտնել եռանկյան անհայտ անկյունը.

6

45+40=85

7) Գտնել եռանկյան անհայտ անկյունը, եթե AK-ն A գագաթից տարված կիսորդ է:

7

110:2=55

55+35=90